Corona (COVID-19) Updates

अक्टुबर भित्र कोरोनाको भ्या`क्सिन बजारमा !!

काठमाडौं – बेलायतको औषधि निर्माता कम्पनी एस्ट्राजेनेकाले अबको ४ महिना भित्र कोरोनाको भ्याक्सिन बजार उपलब्ध हुन सक्ने जनाएको छ ।एस्ट्राजेनेकाका प्रमुख कार्यकारी पाकस्ताल सोरोइटले अक्टुबरबाट कोरोना भाइरस विरु`द्धको भ्याक्सिन बजारमा आउन सक्ने दाबी गरेका हुन् ।

मंगलबार बेल्जि`यम रेडियो सँगको कुरा`कानीमा सोरो`इटले तेस्रो चरणको ट्रायल सुरु भइ सकेको भ्याक्सिन अक्टुबरबाट बजारमा आउने जानकारी दिएका हुन् ।प्रायः तेस्रो चरणको ट्रायल क्लि`निकल विकासको अन्तिम चरण हुनेगर्छ र यस क्र`ममा सुरक्षा र प्रभावकारिता जाँ`च्नका लागि हजारौं मानिसलाई भ्याक्सिन दिइन्छ ।

उक्त भ्याक्सिनले करिव एक वर्षका लागि कोरोनाको संक्रमणबाट रक्षा गर्ने उनले बताएका छन् ।अक्सफोर्ड विश्व विद्यालयले विकास गरेको भ्याक्सिन उत्पादनका लागि एस्ट्रा`जेनेकाले बेलायत सरकारसँग सहकार्य गरिरहेको छ ।

मानिसमा यस भ्याक्सिनको परीक्षण जारी रहेका बेला एस्ट्रोजोनले विश्वभर २ बिलियन डोज उपलब्ध गराउने गरी बेलायत सरकारसँग सम्झौता गरिसकेको छ ।एजेटडी–१२२२ नाम दिइएको अक्सफोर्ड विश्व विद्यालयको भ्याक्सिन चिम्पान्जीलाई सं`क्रमित गर्ने रुघाखोकीको कमजोर भर्सनमा आधारित छ । यसमा सार्स–कोभ २ को स्पाइक प्रोटिनको जेनेटिकल मेटेरियल पनि समावेश छ ।

बेलायत सरकारले कोरोना भाइरसकै भ्याक्सिन विकास गरिरहेको लन्डन इपेरियल कलेजलाई पनि ४१ मिलियन पाउन्ड सहयोग गरिसकेको छ ।

Related Articles

Back to top button
Close