Corona (COVID-19) UpdatesNewsVideos

कोरोनाबाट निध`न भएकाको शव परिवारले समेत छुन पाएनन , भयो परिवा`मा रुवा`बासी…(हेर्नु`होस भिडियो)

कोरोना भाइरसका कारण निध`न भएका व्यक्ति`को परिवारले शव छुन नपाउने भएका छन् । कोभिड–१९ क्राइ`सिस म्यानेजमेन्ट सेन्टरले बनाएको शव व्यवस्थापनसम्बन्धी कार्यविधिले संक्रमण नफैलियोस् भनेर सतर्कता अपनाउन यो नीति अख्तियार गरेको हो ।हालसम्म शवको संसर्गबाट रोग अर्को व्यक्तिमा सरेको प्रमाण फेला नपरे पनि सावधानी अपनाउन यो नीति अपनाइएको कार्यविधिमा भनिएको छ । साथै, शवलाई चाँडोभन्दा चाँडो अन्तिम संस्कार स्थलमा लानुपर्ने पनि उल्लेख गरिएको छ ।

यही कार्यविधि अनुसार नेपालमा पहिलो पटक कोरोना भाइरसका कारण मृत्यु भएकी महिलाको शनिबार साँझ पशुपति आर्यघाटमा दाहसंस्कार भइसकेको छ ।कार्यविधिले मृतकको जथाभावी सदगतलाई पनि निषेध गरेको छ । शवलाई अस्पता`ल/घ`रबाट अन्तिम सं`स्कार गर्न लैजाने क्रममा अस्पतालका कर्मचारी, एम्बुलेन्स, सदगत गर्ने व्यक्तिहरु र सह`भागी हुने आफन्तले पञ्जा, चस्मा, टोपी, मास्कसहित पीपीई प्रयोग गर्नुपर्ने भनिएको छ ।

साथै, शवलाई कमभन्दा कम चलाउने भनिएको छ । शवको कुनै भागबाट श्राव भइरहेको भए त्यसलाई हसियारीपूर्वक बन्द गर्नुपर्ने भनिएको छ ।‘६० वर्षमाथिका व्यक्ति र दीर्घरोगीहरुलाई शवको नजिक जानबाट रोक्नुपर्छ’, कार्य विधिमा भनिएको छ, ‘स`दगत गर्नुपूर्व आफ्नो कुल/परम्परा अनुसार शवलाई नछोइकन जल छर्कने, पाठ गर्ने तथा फुलमाला चढाउने जस्ता क्रिया`कलाप गर्न सकिनेछ ।’

मृ`तकका आफन्तले शव हेर्न `चाहेनमा नछोइ क`म्तिमा एक मिटर टाढाबाट एक/एक जनालाई पालैपालो गरी हेर्न दिन सकिने बताइएको छ ।कोभिड–१९ ले मृत्यु भएका व्यक्तिको सा`मान्यता पो`ष्ट`मार्टम गर्नु नपर्ने पनि कार्य`विधिमा भनिए`को छ । साथै, गर्नै परे पनि मृतकको फोक्सो तथा अन्य अं`गहरुमा जिवा`णु जिउँदै हुन सक्ने हुनाले थप होसियारी अपनाउ`नुपर्ने भनिए`को छ ।

Related Articles

Back to top button
Close