International News

१५ लाख मानिस बस्ने एसियाकै ठूलो झुपडी बस्तीमा कोरोना पस्यो !!!

करिब १५ लाखको संख्यामा गरिब, दैनिक ज्यालादारी मजदूरहरुको परिवारले बसोवास गर्ने भारतको मुम्बइस्थित धारावी स्लम (झुपडी बस्ती)मा कोरोनाभाइरसले प्रवेश गरेको पुष्टि भएको छ । गरिबहरुको बाक्लो बस्ती रहेको र मानिसको जनघनत्वका कारण सामाजिक दूरी कायम गर्न समेत अत्यन्तै कठिन मानिएको यो क्षेत्रमा कोरोनाभाइरस प्रवेश गरेसँगै यसले गरिबहरुको ठूलो संख्यामा विनाश गर्न सक्ने त्रास उत्पन्न भएको छ ।

धारावीको यो बस्तीलाई एसियाकै सबैभन्दा ठूलो झुपडी बस्ती मानिन्छ । यहाँ बस्ने कोरोनाभाइरसका एक बिरामीको मृत्यु भएको छ । धारावीलाई मुम्बइको सबैभन्दा बाक्लो र गरिब आवादी भएको क्षेत्र मानिन्छ । यहाँ करिब १५ लाख मानिसहरु बस्छन् । यो स्लममा भेटिएका कोरोनाभाइरसका पहिलो बिरामीको उमेर ५६ वर्ष भएको बताइएको छ ।

पोजेटिभ पाइएपछि उनलाई उपचारको लागि सायन अस्पतालमा भर्ना गरिएको थियो जहाँ बुधबार अबेर राती उनको मृत्यु भएको इकोनोमिक टाइम्सले जनाएको छ । संक्रमण फैलिने आशंकामा उनको परिवारमा ८ देखि १० जनालाई क्वारेन्टाइनमा राखिएको छ । बिरामी बस्ने घरलाई पनि सील गरिएको छ ।

धारावी स्लम करिब ६१३ हेक्टर क्षेत्रमा फैलिएको छ । यहाँ दैनिक ज्यालादारी मजदूर र सातातिना व्यापारी बस्छन् । यो इलाकामा करिब २२ हजार मानिसहरु कारोबार गर्छन् र केवल यो इलाकाको दैनिक टर्नओभर १० करोडभन्दा बढी छ । यहाँ यही कारण एउटा झुपडीको मूल्य पनि करोडौं पुगेको छ । धारावीलाई मुम्बइको अपराधको केन्द्र पनि मानिन्छ । यहाँको बस्तीमा ‘भाइगिरी’ भरिएको छ । यहाँ १८६२ मा ब्रिटिश शासकहरुले आफ्नो काम गर्ने मजदूरहरुलाई राख्न यहाँ बस्ती बसाएका थिए । त्यतिबेलादेखि नै यो बस्ती मजदूरहरुको बस्तीको रुपमा रहेको छ ।
डिसी नेपाल

Related Articles

Back to top button
Close